سنگ قبر کریستال به همراه ویژگی ها و معایب آن

سنگ کریستال

 

سنگ کریستال یا سنگ چینی نیز یکی دیگر از انواع جنس سنگ های موجود در بازار است که سنگ سفید اش برای سنگ قبر به کار می رود؛ شاید برای شما سوال باشد چرا به سنگ کریستال ، سنگ چینی هم گفته می شود در جواب باید گفت چینی به معنای کشور چین و یا اینکه از جنس چینی باشد نیست بلکه این نامگذاری فقط به این علت است که وقتی با دست ضربه ای به سنگ (که دارای ضخامت کمتر از دو سانتی متر است) وارد کنید، صدای شبیه به ضربه زدن به چینی شنیده می شود و به همین علت به اصطلاح  در بازار به سنگ چینی هم معروف شده است؛ از سنگ های مورد استفاده در مزار از جنس سنگ چینی ، سنگ ازنا ، سنگ سیرجان ، سنگ قروه است.

 

مواد تشکیل دهنده سنگ کریستال

 

سنگ چینی یا سنگ کریستال از زیر مجموعه خانواده سنگ مرمریت ، که دانه ها و بلورهای تشکیل دهنده آن قابل رویت است و با تغییرات درونی همچون درجه حرارت و فشار بالا ، دوباره متبلور شده اند و سنگ کریستال بوجود آورده اند..
از نظر مواد تشکیل دهنده ی سنگ کریستال ، یقینا سنگ معدن ها متفاوت است . کانی اصلی تشکیل دهنده این سنگ کلسیت و همچنین بعضی از سنگ ها دارای کانی هایی مانند کوارتز، گرافیت، هماتیت، سیمونیت، پریت و… نیز هستند. هر چقدر میزان کوارتز در سنگ ها افزایش پیدا کنند مقاومت آن ها بیشتر می شود..
انواع مختلفی از این سنگ در بازار وجود دارد ولی فقط بعضی از سنگ ها در سنگ قبر به کار می رود . اسم های این سنگ ها عبارت است از : سنگ  ازنا ، سنگ سیرجان ، سنگ ابری بروجرد ، سنگ الیگودرز ، سنگ جلبر ، سنگ سایمان ، سنگ صورتی مشهد ، سنگ قروه ، سنگ کررا ، سنگ گل یخ مشهد ، سنگ لایبید ، سنگ مارمارا ترکیه ، سنگ نیریز ، سنگ ولوکاس ، سنگ کریستال هرات و  …


کیفیت سنگ کریستال

ویژگی های علمی 

سنگ کریستال یا سنگ های چینی معمولا ً میزان جذب آب کمتر از یک در صد دارند. حجم وزن مخصوص آن 2/7 تن بر متر مکعب است. میزان مقاومت این سنگ کریستال معمولا بین نوزده تا یکصدوچهل مگا پاسکال دارد . مقاومت فشاری متوسط آن نیز در حدود یکصد و ده مگاپاسکال است . مقاومت خمشی آن بین شش تا پانزده مگاپاسکال و مقاومت کششی آن به طورمتوسط چهار مگاپاسکال است. تخلخل این سنگ بسیار کم و بین ۳ /۰ تا ۲/ ۱ درصد است..
مقاومت این سنگ در مقابل هوازدگی سطحی و عمقی خوب و قابل اعتناست و در بعضی از معادن، سنگ ازنا و سیرجان حتی می توانند با تراورتن و گرانیت هم رقابت کنند.

 

نمونه های کاربردی

 

اگر دقت کرده باشید سنگ های کریستال ( چینی ) سفید نمای اصلی بسیاری از ساختمان های قدیمی به خصوص در مناطق گرمسیر است، زیرا رنگ روشن آن باعث می شود تا گرمای زیادی جذب نما نشود و ساختمان از گرمای زیاد در امان باشد..
به طور مثال در معماری، نمای خارجی بنای اُپرای شهر اُسلو در کشور نروژ که تماما از سنگ کریستال ساخته شده ، نمونه بسیار خوبی برای اثبات استقامت این سنگ است و همچنین استفاده از آن در طرح بازسازی پیاده رو و جوی آب خیابان ولی عصر (عج) در تهران که ساخت تمامی جدول ها از میدان تجریش تا میدان راه آهن تهران از سنگ چینی لایبید بدون فرآوری استفاده شده و نهایتا در قسمت هایی از کارها این جدول ها تیشه ای شده اند و مختصری هم ابزار خورده اند. .
این نوع سنگ مناسب سنگ قبر در محیط های باز است به غیر از اثبات علمی آزمایشگاهی ، تمام نمونه های بالا سنگ کریستال در نمای خارجی استفاده شده است که در معرض فرسایش شدید هستن می تواند دلیل اثبات مقاومت بالای این سنگ باشد.
دو سنگ سفید پرکاربرد در سنگ قبر که مقاومت بسیار بیشتری هم نسبت به بقیه سنگ های کریستال دارند، سنگ چینی ازنا و سنگ چینی سیرجان هستند. کلیک نمایید.

 

ویژگی سنگ های کریستال در سنگ قبر

 

- معمولا ارزان تر از بقیه سنگ سفید طبیعی
- مقاومت در فرسایش و هوازدگی
- جذب آب بسیار پایین
- قابلیت حکاکی لیزری تصویر

 

قوانین بهشت زهرا برای نصب سنگ قبر

 

در هر مرحله بهشت یار بهترین مشاور خرید سنگ قبر

021-91018839

۵
از ۵
۱۹ مشارکت کننده
سبد خرید

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش